„DIE HAGHE” OMSTREEKS 1570 107 -1) Wanneer de naam niet bekend was is op de teekening de eigenaar van het huis genoemd. 2) Een uitvoerige beschrijving over het St. Nicolaasgasthuis vindt men in Jrb. 1924, blz. 258-358 door C. H. Peters. 3) Dit huis is abusievelijk op de kaart v. 1560-70 Jrb. 1932 aan gegeven achter het huis „de Croone” en aan de Westzijde van „Het Gouden Hooft”. de zwijnen, ganzen en hoenders, die de toch reeds on zindelijke straten nog morsiger maakten. Naast en om raadhuis en kerk stonden verschillende huizen van ge goede burgers en neringdoenden, deze laatste huizen droegen ieder een naam, die op de afbeelding is aange geven 1). Achter het raadhuis in hetzelfde blok huizen stond een groote kapel, aan St. Nicolaas gewijd, zijnde de kerk van het daartegenoverstaande Gasthuis. Het St. Nicolaas-gasthuis, door Aelbrecht van Beyeren in 1385 gesticht, was een gebouw, dat zeer weinig aan zien had. Velen van ons hebben den somberen gevel nog gekend. Verhoogd met een etage, werd het in 1843 tot een school ingericht en in 1908 afgebroken. De kapel, na de Hervorming eerst tot „Corenhalle” en in 1615 tot vleeschhal ingericht, werd in 1860 afge broken, de oude rooilijn der koorronding herinnert er nog aan. Onder het complex der Gasthuisgebouwen bevonden zich nog de waag en de Lakenhal 2) De tegenwoordige Groenmarkt, toen voor een groot gedeelte Vischmarkt, was omgeven door verschillende herbergen, die aan dit pleintje de levendigheid gaven van een dorpscentrum. Ten Noorden in den hoek vinden wij reeds de herberg de Gouden Kroon, daarnaast op den hoek een huis, de Mol geheeten 3). Het „Gouden Hooft” op den hoek van de Hoogstraat en de Markt was toen een bescheiden dorpsherberg,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 125