HET CENTRUM VAN HET DORP 108 J) Over dit kruis, zie Jrb. 1932, blz. 38. Naschrift art. door Dr. W. Moll. waarnaast een afspanning voor wagens. Op den anderen hoek der Hoogstraat stond de Vleeschhal, in 1544 opge richt in het daarvoor verbouwde huis ,,de Pelicaen”. Aan de Oostzijde op den hoek van de „Halstege” was de Herberg „in Coelen” later het Vosken genoemd. Op den Westhoek van de Veenestraat had men een voor name herberg, „in Spangien” genaamd, terwijl in de andere huizen, alle met een naam, verschillende neringen werden gedreven. Midden op de markt stond vanaf de vroegste tijden een marktkruis, een crucifix omgeven door een balda kijn i) Aan de Westzijde stond de Kaak of Pilori, een middel- eeuwsche schandpaal, waarop de misdadigers werden tentoongesteld. Verder bevonden zich op dit marktplein nog twee primitieve water- of bornputten, die deze om geving van drinkbaar water voorzagen. Het smalle gedeelte van de markt, tusschen de Nieuw- straat en het Raadhuis, werd de „Corenmarkt” genoemd. Deze omgeving was met de Hoogstraat wel de leven digste en neringrijkste van het dorp. Vandaar de ver schillende opschriften van de Noord- en Zuidzijde van deze markt tot aan de Schoolstraat toe. Verderop vanaf deze straat aan het kerkhof stonden enkele grootere hui zen, bewoond door aanzienlijke personen. Gaan wij nu onder den toren om de kerk, dan komen wij in de zeer smalle Torenstraat, eertijds een kerkpad ter verbinding met de Geest, de oudste buurtschap van „den Haghe”. Op den hoek van de tegenwoordige kleine Nobelstraat, vroeger Lombartsteegh, en de Torenstraat stond het huis „de Oude Lombaert”. Dit perceel werd in 1564 voor

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 126