GESCHIEDENIS VAN DE HUIZEN 126 gouwen bage verciert met esmerauden, robinen, diaman ten ende hangende peerlen.” Zijn laatste kind werd geboren 17 Januari 1598 en twee jaar later stierf zijn vrouw. Hierover schrijft haar man: „Mijn lieve huysvrouwe Jouffr. Jozine Pyll is nae eenighe sinckinghe van ’t hoofd, in d’oghen en lendenen in Februario XVIC sieck te bedde gevallen in een groote sieckte ende lammicheyt van heure beenen eerst sonder eenich gevoel, omtrent III maanden lanck en daerna met een seer groote ende continuele pyne in de benen, knien ende daertoe ick terstont allerhande Doctoren hebbe gehaelt, als d. Heurnius van Leyden, dr. Stroband uyten Haghe, ende oyck d. Schen kel, noch d. Baccart van Emden ende daernae diversche andere doctoren ende metzyn en de chirurgyns ende oyck twee paracelsisten off quacksalvers ende finalyck Mr. Jan Hagens, medicus in Gertruedenberghe ende Mr. Ael- brecht van Hasselt, chirurgyn seer expert, die in Mayo XVIC ende een de handtgeslaghen hebben, blyfft dierbare in seer groote onverdraechelijcke geduerighe pyne, de heer wil ons gnadich zyn ende verhooren. 7 Juny 1601 quam oyck aen Simon Jansz Grafmaecker van Beverwyck hem wonderdan nyet gedaen, den Uienvertrock Mr. Aelbrecht wederom ende d. Schenkel quam weder om heur gade te slaen, heb oyck doctor Wttewael gebruyckt met doctor Willem van Asperen mede een paracelsist ende Mr. Jacob Roeloffz van Leyden dan eylas en heeft ten lesten geen medicynen meer begeert ende pyne getrocken in alle leden van haar lichaem, tot de oogen, wynbrauwen, tonge ende voerts overal midden ende beneden met myn onuytspreke- lyck groot verdriet, mits dat zy om de groote affectye mijnwarts ende onse kinderen zeer groete liefde hadde ende zeer goede wille geweest hadde, wel soude self noch

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 147