GESCHIEDENIS VAN DE HUIZEN 140 te zijnen huize het avondmaal te in zijn koets mede om gebruiken. Aldaar was een groot gezelschap bijeen, om afscheid te nemen van de Prinses van Hohenzollern, de Marquizin van Bergen op Zoom, die eenige dagen bij haar oom had doorgebracht en den volgenden dag zou vertrekken. Toen het souper ten half negen was afgeloopen ging het gezelschap uit de eetzaal naar het groot salet de groote voorzaal aan den Vijverberg alwaar eenige menschen bezoek kwamen brengen en onder dezen Laval met Charles Lister. Laval deed „seer deftigh sijne reve rentie aan het gansche geselschap” en zeide aan zijn nicht de Prinses, dat hij haar een afscheid wilde brengen. Laval kreeg Bagghaert, die ook in het „salet” was, in het oog en gelastte aan Lister om hem uit de zaal te verwijderen „om verder ongeluck te voorkomen”. Lister ging naar Bagghaert, die met zijn rug „tegen ’t vyer stond”, vatte hem bij zijn mantel en trok hem uit de kamer en door de gang met geweld buiten het huis op den Vijverberg, waar Bagghaert, zoowel door Lister als door de lakeien van Laval (vijf of zes lakeien, die Laval verge zelden, waren voor de deur op den Vijverberg blijven staan) „dapper met stocken en de flambeaux” werd ge slagen. Den luitenant gelukte het om half kreupel geslagen, in huis te vluchten en hij kwam weder in het salet, maar Lister vervolgde hem ook daar met twee of drie lakeien, allen met dikke stokken gewapend. Bagghaert, die tel kens weer een slag kreeg trachtte zich te redden en te verbergen „achter ’t lijff van Jouffrouw Verburch”, staatsjuffer van de Prinses van Hohenzollern, en een harde slag kwam op die arme juffrouw neder. Lister, zooals hij later verklaarde „blint van colère”, sloeg als een dolleman in de rondte, vooral op Bagghaert doelende,

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 162