LANGE VIJVERBERG 11 EN 12 143 van de een en een mistput te mogen maken tegen 6 schell. per jaar. Jhr. Diederick Pauw1), Ridder van St. Michiel van Frankrijk, Heer van Rijnenburg, ter Horst, Teijlinger- bosch en Carnisse, Kerkmeester der Kloosterkerk te 's-Gravenhage, Hoogheemraad van Delfland enz., was de zoon van Reinier Pauw, Ridder en Christina van Ruy- tenburch (zijn 2e vrouw), Vrouwe van Ter Horst, wed. van Jan Michielsz. van Vaerlaer, zuster van den reeds eerder genoemden Willem van Ruytenburch. Hij was 7 Januari 1620 te Amsterdam geboren en gehuwd met Aleyda van Vaerlaer, zijn stiefzuster. 23 Augustus 1649 legde hij den eersten steen Nieuwe Kerk te ’s-Gravenhage en richtte aldaar graftombe op voor zich en zijn nakomelingen. Hij her trouwde 28 Januari 1652 met de Wed. Elisabeth Musch, dochter van Jacob Cats. Over dit tweede huwelijk schrijft Van Sypesteyn op p. 148 het volgende: „Door het tweede huwelijk van Reinier Pauw met Christina van Ruytenburch, wed. van Jan Verlaer, een oom van Elizabeth van Valkenburg, de vrouw van Cats, was er een familie-relatie ontstaan tusschen de zoozeer in aanzien staande Pauw en Jacob Cats, die tot groote intimiteit der familiën leidde. Tus schen de jongelieden was de zaak, volgens tijdgenooten, geklonken, maar er kwam een gevaarlijke pretendent opdagen in den persoon van Mr. Cornelis Musch, Ridder, Heer van Waelsdorp, Nieuwveen en Carnisse, sedert 29 April 1628 Griffier van de Staten-Generaal, een flink, zeer invloedrijk en gevierd man van 38 jaar, die bij groo- ten roem van bekwaamheid een groot fortuin aanbracht. Hij vroeg Elizabeth ten huwelijk, hij werd aangenomen J) Het Geslacht Paauw door Mr. H. J. Koenen. Zie voor hem ook: Het Haagsche leven in de tweede helft der Zeventiende eeuw, door Mr. G. H. Betz, p. 64.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 165