LANGE VIJVERBERG 11 EN 12 145 10 hem toebe- steen in de zijn graf aan- Dat bij den weduwnaar met kleine kinderen oude liefde roest niet de oude liefde weer opkwam, zal niemand verwonderen, en weldra werd besloten dat Dirck Pauw met de weduwe Musch zou trouwen. Toen het huwelijk op 28 Januari 1652 te ’s-Graven- hage gesloten werd, was Cats Ambassadeur te Londen, maar hij was daar zeer mee ingenomen, zooals blijkt uit den grooten lof, dien hij Dirck Pauw telkens toezwaait. Hij prijst hem om „sijn soeten aert en groote beleeftheit” en toen Cats, in Engeland zijnde, op Zorgvliet een huis liet bouwen, was het Pauw, die alles beredderde en de aanbesteding deed op 25 April 1652 Zacht en kalm ontsliep Jacob Cats op Zorgvliet den 12den September 1660, in dea ouderdom van bijna 83 jaren. Zijn lijk werd des avonds op zijne uitgedrukte begeerte, naar den Haag gebracht naar zijne dochter Mevrouw Pauw van Carnisse, die in het Huys van Culemborch, op den Vijverberg, woonde. Veertien koet sen volgden, verlicht door veertig flambouwen. Eenige dagen later (17 September) werd Cats naast zijne vrouw bijgezet in de graven no. 9 en hoorende, in de Kloosterkerk, alwaar een pilaar daarboven gemetseld, de plaats van wijst Uit den boedel van Cats kreeg Dirck Pauw een boek: „Theatrum Oteli”, met een curieuse schildery, met mijn handstocksken met geemmailleert gout beslagh ter ge dachtenis Voor 12.000 werd aan Mevrouw Pauw Zorgvliet (waarde geschat op 923.028) toebedeeld. Pauw, die zijn buitenverblijf meestal hield op zijn prachtig ingericht goed „Patijnenburg” bij Naaldwijk, schijnt zich later niet veel om Zorgvliet te hebben bekommerd, althans daar blijkt niets van. Den 13den Maart 1665 stond hij het ter- 10

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 167