III. HAAGSCHE KUNSTENAARS 9 Jonger waarschijnlijk dan Cornells was de reiziger, die hem bezocht. Maar zijn roem was niet minder, althans in de wereldparochie der Latijnsche Renaissance, waarin men den jongen Janus Secundus als een opkomende ster der eerste grootte bewonderde. Omtrent zijn leven zijn wij beter ingelicht dan omtrent dat van Cornelis. Wij weten, dat hij den 14en November 1511 in den Haag werd geboren als jongste zoon van den rechtsgeleerde Nicolaus Everhardi, even tevoren benoemd tot President van het Hof van Holland, en van Elisabeth Bladel, met wie hij tijdens zijn verblijf te Mechelen, waar hij lid van het Hof geweest was, was gehuwd. Ook het huis, waar hij geboren is en geleefd heeft, is bekend. Het stond in het Noordeinde, ongeveer tegenover het Kon. Paleis 1)Men Zie in de uitgave der Hofboeken het Hofboek 1511, blz. 307. Naast den Heer van Schagen staat daar nml. aangeteekend: „Mijn Heer den Presedent”. Het is voor de gebruikers van het boek jam- schien wel een aanwijzing, dat wij dezen naam weder onder de afstammelingen van onzen Cornelis terug vinden: zijn kleinzoon heet weder Christoffel, ,,fils de Corneille de la Haye”, zooals de Haagsche apotheker van 100 jaar vroeger. Een onderzoek in de Haagsche archieven, dat ook nog op andere wijze deze veronderstelling zou kunnen be vestigen, heeft geen resultaat opgeleverd; de groote lacunen, die in het ons overgeblevene bestaan, maken dat trouwens begrijpelijk. Hoewel ik dus geloof, dat ik inderdaad den band tusschen den schilder te Lyon en zijn vaderstad gevonden heb, moet ik toch den nadruk erop leggen, dat een dwingend bewijs wel altijd zal blij ven ontbreken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 18