TWEE ZESTIENDE-EEUWSCHE 10 heeft dat echter vergeten; in het begin der 17de eeuw althans wist men niet meer, waar de dichter geboren was, zooals zijn bewonderaar Constantijn Huygens klaagde x). Het gezin van Everhardi was groot; uit een grafdicht, dat zijn zoon Nicolaas op een zijner broeders dichtte, blijkt, dat er 18 kinderen geweest zijn. Wij kennen er zeven met namen; de anderen, onder wie dan ook een Janus geweest zal zijn, zijn waarschijnlijk zeer jong ge storven. Van die zeven kinderen zijn er drie geestelijken geworden, onder wie de dochter Isabella, die abdis werd van het Sint Aachten-klooster te Delft. Van de vier an deren volgde de oudste, Everhardus Nicolai, zijns vaders loopbaan. Hij werd eerst voorzitter van het Hof van Friesland en daarna voorzitter van den Raad te Meche len. Hij was de eenige, die kinderen had, van wie echter slechts de dochters afstammelingen hadden; zijn zoon Arnold Nicolai, eerst lid van het Hof van Holland, stierf in 1592 in den Haag als President van den Hoogen Raad. Nicolaas Nicolai, die zich naar renaissancistische ge woonte een Latijnschen naam had gekozen: Grudius, werd secretaris van Karel V, tresorier van Brabant, gezant in Venetië; hij stierf in 1571; Adrianus Nicolai, die zich Marius noemde, werd Kanselier van Gelderland en lid van den Raad van Beroerte, maar stierf reeds in 1568. Zoowel Grudius als Marius hebben verscheidene mer, dat deze en dergelijke opgaven niet door een noot zijn ver duidelijkt. Dat hier inderdaad de beroemde Everhardi bedoeld is, valt niet te betwijfelen. 1) Mon. Desultoria, p. 74. Reeds in een brief aan zijn vader, 10 April 1609 (ed. Worp) die hem verweten had in zijn Latijnsche poezie Secundus te hebben nagevolgd, schreef Constantijn, dat hij er juist een eer instelde een zóó groot dichter tot voorbeeld te kiezen. Hij geeft aan die bewondering nogmaals uiting in zijn autobiografie (blz. 85, 86).

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 19