QUIRINUS GIDEON VAN BLANKENBURG 185 het gehoor mishage als de oude afgekeurde gedaan heb ben; als bij voorbeeld, de kleine a en de middelste g. Ik soude adviseeren, als men geen beter voor die twee konde in de plaats krijgen, d'oude weer in de plaats te hangen. De dissen als te maal zijn ook seer doover klokken. Daar zijn der ook onder, die ijzer-achtig of krijsselend van geluid zijn. Maar, gelijk gezegd is, ik soude voor deselfe geen andere in de plaats derven voorstellen, als despererende van alle mogelikheid, om van Mr. de Haze beter in de plaats te konnen bekomen, waar bij nog dit moet in consideratie komen, dat als het gene naderhand bijgegoten word niet wel van het selfde temperament en de aart van geluid kan sijn. Aangaande nu, de slag of bleine, die men wilde dat eerst de klokken door het bespelen moesten verkrijgen, eer daar ze regt van geoirdeelt soude konnen worden: ik meene, dat in de klokken, in deze 8 of 9 maanden dat deselve bespeelt sijn, alreede sulke putten door de klepels geslagen sijn, als in andre steden in geen vijf en twintig jaren, ’t welk bewijst, dat de klokken te sacht zijn, en derhalven doover als die van Mr. Hemonij. Maar, dit is meer als genoeg van de klokken in 't parti culier, ik meene, dat de meesters, die (gelijk geschied is) sig met Klok voor Klok op het naauwste uit te pluisen, en, daar op veel te seggen te maken, ende, maar alleenig bij de sake te blijven, hebben besig gehouden, het wit niet regt getroffen hebben, daar was meer te doen: 't welk sij (hoewel des vermaand sijnde) hebben met eigensinnig- heid achter wege gelaten. Dient dan. Ten Anderen, Dat de groote rede, en wel de grond-oirzaak, waarom dit tegenwoordige klokkenspel aan d'ooren van so vele men- schen (die doch onpartijdig sijn) mishaagt heeft, is niet so seer dat de klokken stuk voor stuk niet aangenaam genoeg van geluid zijn, Maar allermeest, dat deselve

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 208