HAAGSCHE KUNSTENAARS 25 zeer vruchtbaar ge- penning op Alciatus, andere, beter geslaagde zijde, vertoont Uw verhe ven gelaat”. (Afb. 7 a en b) 14. Hetzelfde jaar, dat inderdaad weest is, bracht ook nog een den hoogleeraar, dien Secundus bewonderd had in Bourges. Deze medaille heeft een keerzijde met een Mercuriusstaf tusschen twee Hoornen van Over vloed en de Grieksche randspreuk zegt: ,,de vrucht van den rechtvaardige gaat niet verloren”. Een goed exemplaar is in de collectie van Mr. J. W. Frederiks in Den Haag. (Afb. 9 a en b) 15. In Spanje heeft hij den penning gemaakt, welke aan de eene zijde den kop geeft van zijn broer Nicolaas Grudius en aan de keerzijde dien van diens vrouw Anna Cobel. (Afb. 10 a en b) 16. De beide laatste penningen, welke men van Secun dus kent, zijn vooreerst die waarvan een fraai bron zen exemplaar in Weenen bewaard wordt, van Nicolaas Perrenot de Granvelle, die Karel V naar Tunis vergezelde en in wiens nabijheid Secundus verkeerde en dan die van (Afb. 14 a, b en c) 17. Johannes Danielis, den secretaris van Karel V, een tweede relatie tijdens zijn verblijf in Spanje. (Afb. 13) Tenslotte schrijft Simonis x) nog een penning op den overigens onbekenden Jo. Thomas Galeratus, Aet. XXXVI, aan J. S. toe; anderen betwijfelen deze toe schrijving. De exemplaren, die van de meeste dezer penningen bekend zijn, zien er over het algemeen niet heel mooi uit, wat conservatie betreft. Men heeft daarom wel eens ge dacht, dat zij meestal gemaakt waren door den eind- zestiende-eeuwschen Antwerpschen verzamelaar Philips x) Zie Simonis II, blz. 17.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 39