HAGHE" IN DE OORKONDE VAN 1370 39 weldige verrassing, dat lijn 4 bij nadere ontleding een der treffendste voorbeelden werd van wat men met een gelukkige interpretatie kan bereiken. Lijn 4 wordt een der hechtste pijlers in mijn betoog. Wat de richting betreft, is de zaak eenvoudig. Van 3 op 4 wordt van richtingsverandering niet gesproken; dat wil in de taal der oorkonde zeggen: geen richtings verandering, want het blijkt op den duur, dat elke eenigs- zins belangrijke richtingsverandering door de oorkonde behoorlijk vastgelegd wordt. Bovendien was de stap om recht door te gaan niet zoo willekeurig als op het eerste gezicht misschien lijkt. Fig. 1 laat toch voorloopig geen andere gevolgtrekking toe dan dat 3, 4 en 5 samen de zuidgrens uitmaken. Van 3 wordt uitdrukkelijk de westwaartsche richting vermeld. Met behulp alleen van 4 en 5 laat zich nooit een stuk grens samenstellen, dat Spui, Gedempte Gracht, Wagenstraat, Vlamingstraat en Laan omvat. Aan insluiting van gebied ten zuiden van de Spuistraat viel niet te denken. De onveranderde richting voert ons naar de Spuistraat. Of in dat geval 4 rechtlijnig was of niet, is al zeer een voudig op te lossen, want een kaarsrechte strekking ver toont zij nog heden ten dage. In onmiddellijk verband daarmee dient men de grensuitzetting van 4 tot stand gekomen te denken door een „scoutwijze” bepaling van het beginpunt bij de Kapelsbrug af naar het eindpunt, d.i. de zuidzijde van den boomgaard. Waarom over de recht lijnigheid of over de breedte van den weg met geen enkele duidelijke aanwijzing gerept wordt, zal op eenvoudige wijze verklaard worden, wanneer ik na afhandeling der afzonderlijke stukken nog enkele beschouwingen aan de grenslijn in haar geheel wijd. Nu volgt een stap, dien ik wel reden zal moeten hebben op zeer deugdelijke gronden te doen, zal hij bij den lezer

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 54