DE GRENZEN VAN „DEN DORPE VAN DER 46 deze er in de geschouwd hebben! Er blijft dus geen andere mogelijk heid over dan dat de grens ten noorden of ten zuiden van de Molenstraat gelegen was. Noordelijk kan de grens door het land geloopen hebben achter de erven van woningen der Molenstraat, wanneer er reeds bebouwing aanwezig was, bijv, ongeveer ter hoogte van de Heul- straat. Indien er ten zuiden van de Molenstraat een grens aangewezen kon worden, dan moet dat een oudere grens zijn, want uitbreiding van het dorpsgebied kan in deze buurt alleen in noordelijke richting hebben plaats gehad. Daar ik mij alleen heb bezig te houden met de oude grens van 1370, kan ik er mij toe bepalen te speuren naar een grenslijn ten zuiden van de Molenstraat. Op de kaart (liefst een uit den laatsten tijd na de ver- breeding van de Torenstraat) valt onmiddellijk ten zuiden van de Molenstraat de Juffrouw Idastraat op door haar kaarsrecht verloop. Nemen we daarom voorloopig deze straat als den de limiet begeleidenden weg aan, dan be hoeven we de lijn der genoemde straat naar het westen en de Vleerstraat naar het noorden verlengd te denken om het snijpunt van west- en noordgrens te vinden. Dan weten we meteen, dat ter hoogte van dien hoek de grens van de Pastoorswarande er ten westen van lag, wat natuurlijk niet wegneemt, dat die grens op een noorde lijker punt meer naar het oosten gelegen kan hebben. Ter hoogte van deze door ons „scoutwijs” getrokken lijn met de J. Idastraat als richtinggeefster komen nu in de topografie verschillende bijzonderheden tot uitdruk king, die men zich geneigd voelt met het bestaan van de oude grenslijn in verband te brengen. In het westen te beginnen merkt men de volgende verschijnselen op. De Breedstraat bestond nog in het begin van eeuw uit twee ongelijk breede stukken, zoodat

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 61