(b) HAGHE” IN DE OORKONDE VAN 1370 55 (a) Martijn Gerrit Dierszoon Wouter Louwen Aleid Ver Avendochter Jan Brunen Claas Gerrit Doedenzoon Claas van der Meer Gerrit Reinautszoon Het valt nu onmiddellijk in het oog, dat van alle afzon derlijke personen (de heeren van de Canesije komen bij deze kwestie natuurlijk niet in aanmerking) zij, die ge noemd worden bij de grensstukken 4 en hooger niet meer in leven of oogenschijnlijk, zonder opvolger gesteld te hebben, verdwenen zijn, terwijl bij 2 en 3 van zoo iets niet blijkt. Dat vindt zijn eenvoudigste verklaring hierin, geloof ik, dat de oorkonde uit twee niet gelijkwaardige stukken bestaat, nl. een grooter gedeelte, dat betrekking heeft op de nummers 4 tot 9 en een kleiner gedeelte, waar toe 2 en 3 behooren. Toen de grafelijke klerk in 1370 zich zette om het stuk op te stellen, had hij, zoo stel ik mij voor, voor 49 de beschikking over een ouder ontwerp, dat reeds op een grensafbakening betrekking had; het ge deelte belangende 2 en 3 moest er toen echter nieuw aan toegevoegd worden. Met andere woorden: er zal een ouder plan voor grensafbakening zijn geweest, waarin Langzamerhand zal het wel tot den belangstellenden lezer doorgedrongen zijn, dat er geen woord of uitdruk king in de grensomschrijving voorkomt, die geen zeer bepaalde reden van bestaan heeft. Het gebruik van den verleden tijd in plaats van den tegenwoordigen mag daar om zonder meer niet aan willekeur of slordigheid toege schreven worden. Ziehier afzonderlijk naast elkaar gezet de namen van blijkbaar nog levende (a) en van verdwenen perso nen (b).

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 70