AANTEEKENINGEN BETREFFENDE DEN HAAG 72 klei- en veenkamp leidt in te zien. Het blijkt alleen in de weste- veen bijzonderheden van het Hofland, die op de kaart van 1504 te onderscheiden zijn. Als eenig verschil valt bij de topografische kaart op te merken een onderverdeeling van sommige kampen door middel van slooten, die op de teekening van 1504 ontbreken. Of zij toen werkelijk nog niet gegraven waren dan wel of de landmeter het on- noodig achtte ze in kaart te brengen, zal hier in het midden gelaten worden. De tegenstelling in de namen er toe om de geologische kaart even dan, dat klei in afwisseling met veen lijke helft van het Hofland voorkomt, terwijl de kampen uitsluitend veengrond bevatten. Huizen of woningen werden in het Hofland niet ge vonden. Het Hofland van de hofboeken is hiermede naar lig ging, omvang, onderverdeeling, begrenzing en bewoning ondubbelzinnig bepaald. De Hoflandsche weg Er loopt naar het Hofland op de kaart van 1504 slechts één weg, komende uit de richting van Den Haag. Waar om men hierin den Hoflandschen weg heeft te zien, zal, uit wat nog volgt, voldoende duidelijk worden. De loop van dezen weg buiten het Hofland is op die kaart slechts voor een kort gedeelte aangegeven, maar wat de kaart van dezen weg te zien geeft, is zoo kenmerkend van loop door de eigenaardige scherpe knikken, dat de weg op andere kaarten, die op groote nauwkeurigheid geen aan spraak mogen maken, nog wel terug te vinden moet zijn. Cruquius’ kaart van 1712, die dat wel kan, laat de weg in alle duidelijkheid zien van zijn uiteinde in het Hofland af tot waar hij op den Haagschen singel, den Zuidwest

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 88