AANTEEKENINGEN BETREFFENDE DEN HAAG 74 B Zie de reproductie in een artikel van N. J. Pabon in het Jaarb. Die Haghe 1924 tegenover blz. 74. 2) Zie de reproducties in een artikel van Dr. H. E. van Gelder, Jaarb. Die Haghe 1924 tegenover blz. 2, in een artikel van Dr. W. Moll ibid. 1932 tegenover blz. 31 en in een artikel van Mr. J. K. van der Haagen ibid. 1935 tegenover blz. 37 en blz. 41. 3) Kaart no. 3312, R. Arch. s-Gravenhage. 1611 1geeft van het verloop ten oosten van het Hofland hetzelfde beeld. Ook de varianten van de kaart van 1603 2) kunnen voor het verbindingsstuk met de Laan met vrucht geraadpleegd worden. Belangrijk is nog een groote kaart, bevattende een ontwerp om een vaart van Den Haag te brengen tot aan den Moerweg omtrent Westerbeek 3). Zij omvat o.a. de streek ten zuiden van het Westeinde, de twee West- molens en het terrein tot over het Spui oostwaarts; zuid waarts reikt zij tot den ouden zustermolen, die bij de tegenwoordige straat de Gortmolen stond. De kaart is niet gedateerd, maar moet ongeveer den toestand van 1610 weergeven. Voor ons geval maakt het juiste jaartal niet veel uit; waar het op aankomt is, dat van de groote veranderingen, die achter het oude Zusterhuis op til waren, nog niets valt te bespeuren dan dat het terrein van genoemd klooster door het stadsbe stuur bestemd was tot warmoesmarkt, wat door het in schrift van nieuwe warmoesmarkt daar ter plaatse op de kaart aangeduid wordt. Het verloop der landwegen in het afgebeelde gedeelte van den Zusterpolder stemt nog geheel overeen met dat zooals men het van oudere kaarten kent. De kaart ver rast ons nu met den naam van het stuk uitpad, dat van den molenweg in strakke lijn oostwaarts aftakt; het draagt den naam van ,,De Laen”. Jammer genoeg laat zij de andere polderwegen onbenoemd. De naam „Laan” is in

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 91