VOOR DE HERVORMING 75 Bos en waterschapsrecht in Nederland -1) A. A. Beekman, Het dijk- vóór 1795, blz. 1054. 2) Zie ook nog noot op blz. 80. 3) Op de toelichting der genoemde kaart wordt onder no. 31 hier onder verstaan de gracht van Zuidwal, Zuidsingel en Zuidwestsingel; het stuk, dat bij de Lijnbaan met een bocht naar de Loosduinsche weg liep, was nog niet gegraven. zooverre teleurstellend, dat laan zonder meer een weinig zeggend woord is. Beekman deelt mede, dat laan vroeger niet alleen in de beteekenis van een weg met boomen, maar meer in die van weg in het algemeen gebruikt werd1). In een overdrachtsacte van 1570, rakende een perceel lands ,,bij Z.W. van den Hage, op te laen” is dan ook ,,de laen of de gemeene weg” de noordgrens van het bedoelde stuk land. Of dit nu de laan in kwestie is, doet hier niet ter zake. Ik haal het voorbeeld alleen aan om aan te toonen, dat men met het woord laan voorzichtig dient te zijn 2) Van iets lateren datum is de kaart van Bos en van Harn. Op deze kaart van 1616 strekt zich tusschen ,,de nieuwe gegraven gracht” 3) en het pad dat zich van de (tegenwoordige) Laan met een bocht zuidwaarts wendt, een rechtlijnig pad uit. Ik vermoed, dat men hierin het zoo juist door het graven der grachten afgesneden stuk van den landweg in kwestie te zien heeft. Brengt men de situatie, zooals de genoemde kaarten ze laten zien, op een kaart van jongen datum over, dan laat dit nauwelijks een andere reconstructie toe dan Laan, de gang tegenover de Laan voerende naar het IJkkantoor, een weg ter hoogte van de Brouwersgracht en het stuk (verdwenen) weg tusschen Brouwersgracht en Zuid westsingel. Hiermede is de aansluiting verkregen tus schen den weg op de kaart van 1504 en het stratenplan van Den Haag uit den tijd der Hofboeken.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 92