b. - AANTEEKENINGEN BETREFFENDE DEN HAAG 76 Het Hofland en de Hoflandsche weg in de hofboeken gelijke wijze in twee strooken gescheiden: a. het land tusschen den weg naar Eikenduinen en den Hoflandschen weg, beginnende met de gronden, van het kasteel Westerbeek en dan oostwaarts strekkend; het land tusschen den Hoflandschen weg en de Hoef- kade, beginnende met het Hofland en vandaar even eens oostwaarts strekkende. Als motto voor de hofboeken had wel de waarschu wing mogen staan, die men vroeger wel in Haagsche tuinen, vooral als er voor fruitdieven wat te halen viel, aantrof: „Hier liggen voetangels en klemmen”, want ook in de hofboeken schuilen zij overdadig. Een ervan moet ik hier thans ter sprake brengen. Immers, aan de westzijde dezer twee strooken wordt wel is waar duidelijk opgegeven, dat zij resp. ten zuiden en ten noorden van den Hoflandschen weg liggen, maar bij de voortschrijdende opsomming der perceelen, in beide strooken van west naar oost, raakt men het contact met den Eloflandschen weg op den duur kwijt. Ik bedoel daarmee, dat men op een gegeven oogenblik niet meer met zekerheid kan zeggen, of de zuidgrens resp. de noord grens nog aanspraak mag maken op den naam van Hof landschen weg. Het volgende sprekende voorbeeld moge dit aan een anderen, ons bekenderen weg, verduidelijken. Het gebied, dat aan en oost van den Moerweg aan vangt en zich tusschen den weg naar Eikenduinen en de Hoefkade (in de hofboeken uitsluitend hoef, hoeve of hof genoemd) uitstrekt, wordt in alle hofboeken steeds op

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 93