VOOR DE HERVORMING 77 1. 2. de Kerkstraat 3. 4. 5. Pabon, Hofboeken blz. 2, resp. blz. 64, 71, 77, 81, 87. fol. 39, 42, 45, 48, 51. 2) Op blz. 87 (f. 51) zijn de woorden ,,ende voirt te Vismarckt wairtan” er volgens Pabon later bijgevoegd (Pabon, Hofboeken 1937, blz. X). De vischmarkt werd toen gehouden op de tegenwoor dige Groenmarkt. In het hofboek van 1458 volgen in wat ik boven als strook a aanduidde, de volgende afdeelingen op elkaar 1 tusschen den Hoflandschen weg en den weg, die naar Eikenduinen loopt, strekkende van Westerbeek tot de Lorresteeg Assendelftstraat) toe met de hui zen, weiland en geesten, die daar inbegrepen zijn; tusschen de Lorresteeg en Jan Heynriczoonstraat en dat zoo ommegaande; tusschen Jan Heynriczoonstraat en Schoolstraat); tusschen de Kerkstraat en de Nieuwstraat; tusschen de Nieuwstraat en de Veenestraat 2) Ook de perceelen, die aan de noord- en zuidgrenzen der 4 stratenwijken (Nr. 2>-5) liggen, worden in de opsomming begrepen, al ontbreekt ook de toevoeging ,,en zoo ommegaande”. Uit de omschrijvingen en aanduidingen der wijken in dit geval nu bijv, te willen besluiten, dat ter hoogte van de Veenestraat de noordgrens nog altijd ,,de weg naar Eikenduinen” zou heeten of bijv. 100 jaar vroeger zoo geheeten zou moeten hebben, zou glad verkeerd zijn. Het blijkt bij nauwgezette overweging van den totalen inhoud der hofboeken niet anders dan een vaagheid in de aan duiding te zijn, die ons parten spelen kan, wanneer onze kennis van de oude topografie ontoereikend is. Dat op den weg, die van Eikenduinen komt, een West- einde volgde, was ook den opsteller van het hofboek van

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1938 | | pagina 94