OVER HET EERSTE HAAGSCH GYMNASIUM 9 de Volken het en Staten der Algemeene Geschiedenis van Oudheid, door Dr. Riedel. Dit stedelijk Gymnasium (wij zouden het nu een Ly ceum noemen), zegt de nieuwe verordening van eenige jaren later, is bestemd voor de opleiding van jongelingen, die later de lessen op de Hooge Scholen wenschen bij te wonen of die zich door een beschaafde opvoeding wil len voorbereiden, om met nut in andere maatschappelijke betrekkingen werkzaam te zijn. Daartoe is het verdeeld in twee afdeelingen, nl.: I. voor hen, die daarna de Hooge Scholen willen be zoeken en II. voor hen die bestemd zijn tot andere Maat schappelijke Betrekkingen. De cursus voor afdeeling I is 6 jaren, die voor afdeeling II is 4 jaren. Het eerste jaar ontvangen alle leerlingen hetzelfde onderwijs: Nederlandsch, Fransch, Latijn, Rekenkunde, Vaderlandsche Geschiedenis, en nieuwe Aardrijkskunde. Na dit eerste jaar moet men beslissen tot welke afdee ling men zal behooren. Ook nog in de 2de klasse van Afdeeling II werd Latijn onderwezen; maar dat droeg geen vrucht, en werd afgeschaft in 1853: toen was 1ste jaar ook niet meer voor beide afdeelingen gemeen schappelijk: het Latijn werd in de 1ste klasse van de 2de afdeeling vervangen door het Duitsch: en voor het eerst werd in dat jaar in de Hooger-onderwijs-afdeeling (I) het onderwijs in de Natuurkunde ingevoerd. De Hooger-onderwijsafdeeling van het Gymnasium begon dus met een 6-jarigen cursus (de oude Latijnsche School had een 5-jarige). Deze cursus van 6 jaar duurde tot 1862, toen men een cursus van 5 jaren instelde, die reeds in 1864 werd ingekrompen tot een 4-jarigen cursus, om weer in 1873 veranderd te worden in 5, tot eindelijk in 1878, als gevolg van de Hooger-onderwijswet van 1876, de 6~jarige cursus werd hersteld, en dat bleef zoo

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1939 | | pagina 17