x) 2) 3) 4) 5) TEGENOVER DE LEPROZEN 205 Heerengracht. Prinsessegracht. Nieuwe Uitleg. De opgehoogde Coman Willemslaan. Heerengracht. alsoe voorts deur den heerenwech bezuyden tbosch 4) met een heule inde boschs sloot, omme alsoe te moegen comen daer de sloot ge legen bewesten de Coecamp 2) tot int bosch ande voorsz onvrucht- baere ende onbeplante hoochte3)deur welcken voorsz. vaert nyet alleenen bequamel. het voorsz. sant sal connen werden vervoert, maer sal de plaetse vanden Haege ende 't incommen derselve daer- deur grotelicx werden gebeneficieert; ende regard, dat veele vande santhaelders ende vaerders van Voorburch ende van andere plaetsen hen in den Haege sullen comen begeven omme dese vaerte te fre quenteren, gemerct de goede gelegentheyt derselve ende dat tot Voorburch nauwelicx meer sant te becomen en is, oock desen wech immers soe cort, omme naer Delft, Rotterdam, Schiedam ende andere plaetsen hen sant te brengen, behalven dat de voorsz. santvaerders, heur vracht gelost hebbende, diversche materialen van hout, steen, calck ende andere waeren weder sullen connen innemen, omme na den Haege te voeren, daer zijluyden op Voorburch gemeenlick ledich weder thuys moeten voeren, 'twelck al strecken sal tot groot gerieff, neringe ende welvaeren vande voorsz. plaetse van den Haege; omme 'twelck ten effecte te brengen ende van dit jegen- woordich saisoen noch byden hant te nemen, zijn de voorn, vande Reeckeninge met den Magistraet vanden Haege tot verscheyden tijden met den ander in communicatie geweest, inspectie vande plaetse genomen ende met den anderen overleyt, in wat vougen tselve met de minste coste, corst leet, meeste gerieff vande sant haelders te wege gebracht soude connen worden; ende sijn eynte- licken verdragen, overcomen ende geaccordeert, dat byde voorn, magistraet vanden Haege gemaect ende becosticht sullen worden dese navolgende wercken: Eerst de heule die geleyt sal moeten worden inde cade, loopende tusschen de susterenweyde ende de polder4)dan tlant dat vereysschen sal gecoft ofte affgeschat te worden vuyt de voorsz. polder, achter ende beoosten den voorsz. thuyn vanden Secretaris Suylen, met oock tverleggen ende maecken vande kade, daer mede de voorsz. polder weder dicht gemaect ende vant buytenwater bevrijt sal worden; noch die heule die geleyt sal moeten werden inden voorsz. wech besuyden hout 5), omme deur den voorsz. wech te comen inde suytsloot van tlant vanden

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1939 | | pagina 221