DE ARCHITECT MAURITS PIETERSZ. POST 84 x) Nass. Dom. Arch. no. 602, fol. 116. Pieter Post, op 1 Mei 1669. Een verlies dat hem dus juist een jaar en drie maanden voor het schrijven van dezen brief getroffen had. Naar het schijnt was het gebruikelijk in zoo’n geval een jaar rouw te dragen. In September vertrok Maurits Post dus weer uit Siegen, om over Kleef naar Holland terug te keeren. Wij vinden dit mede bevestigd in de reeds eerder ge noemde bouwtekening, waarin de volgende post: 13 Sept. (1670) Eiusdem, Philips Grimbach von einigen Sachen für Ihre Durchit, neben Mons. Posts undt Bildthaurer Bagage hinunter zu führen geben 6 0 0 Na zijn terugkeer in den Haag kreeg hij spoedig de bevestiging, dat zijn zaak bij Zijne Hoogheid zeer wel stond, want op 25 October 1670 werd hij aangesteld tot architect ordinaris van Prins Willem III. Als ver goeding ontving hij, „voor Gagie, huyshuyre, vacatiën en(de) teekeningen” 600 gulden per jaar, met den eer sten October te beginnen. Eventueele reis- en verblijfkosten waren niet hierin begrepen en afzonderlijk te declareeren x) Doch keeren wij terug tot den tuin in den Haag. De tweede, bewaard gebleven brief hierover van Post luidt: Door luchtichge Vors Mijn genadeste Heer. Het heef U: wee: genade gunstelijck gelieft mij te benificeren ende aen te stellen tot sijnen Argiteck ende opsichter van (de) nootsake- lijckheeden van sijn. fors: gen: gebouwen, ende timmeragien waer i neemen, ick vertrouwe mijn selven tot noch toe onberoemt sodanich tot contantement van U: wee: vors: gen: te hebben gecomporteert als Architeck soude conen ofte mogen doen, soo is nu sulx dat de par-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1940 | | pagina 100