ROND JOHAN J. H. VERHULST 135 al bij ’t kleeden door middel van de radio kunnen ver gasten aan het vioolconcert van Brahms. Wat Den Haag betreft, is hier nog het huis aan te wijzen, waar Verhuist woonde; verder het muziekhisto risch merkwaardige Diligentia, de Fransche Schouw burg, waar eens, toen het nog het paleis was van vorst Carel Christiaan van Nassau Weylburg, nl. vóór 1795, een Mozart als wonderkind optrad. Ook de Oude Doe len, een tooneel van zijn jeugdtriomfen, bestaat nog. Het donkere, triestige huis aan het Spui, dat hem en zijn familie eens tot hotel diende, is helaas om piëteitlooze overwegingen en berekeningen onder sloopershanden gevallen; thans ligt er de Kalvermarkt. Aan een localiteit, veertig jaar geleden met de aarde gelijk gemaakt, zijn vele van mijn jeugdherinneringen verbonden, doordat daar verschillende personen ge regelde bezoekers waren aan wie ik het voor een groot deel te danken heb, dat ik in de gelegenheid ben eenige oude vergeten tafereelen op te hangen uit ons vroegere muziekleven. Bedoelde gelegenheid was een koffiehuis genaamd De Dolfijn, in de nu weggebroken Driehoekjes, achter het Stadhuis. Dit etablissement (eigenaar een zekere Max Bruier), was de geliefde verzamelplaats van de oude Staf- en Operamusici. Daaronder bevond zich tientallen van jaren een persoon, dien wij in den loop dezer herinneringen nog zullen ontmoeten. Indien ik u een uitgebreid, gedétailleerd, en in alle bijzonderheden verantwoord verhaal van dit stuk muziek geschiedenis wilde schenken, zou ik eenige jaren tijds noeste vlijt behoeven en u tenslotte een lijvig boek kunnen voorleggen. Het zou voor u een diepgaande studie, veelal een opsomming worden, vermoeiend en tijdroovend. Dit was niet mijn bedoeling. Hen, die daar aan hun tijd wenschen te wijden, verwijs ik naar:

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1940 | | pagina 151