van KOHIER VAN DEN TIENDEN PENNING VAN 1561 47 nisme. Het kohier van 1561 van de huizen (het dorp), noch dat van het platteland (Haagambacht) kent daar ter plaatse nog bezit van het Kapittel1 De 3J/2 hond der hofboeken, die zich verder naar het zuiden achter de woonerven van het Noordeinde uit strekten en in de Pieter Kocxsteeg hun uitweg hadden, zijn in 1561 in handen van Jan van Dam, rekenmeester van de Kamer van Holland en blijken dan een boom gaard te dragen, De situatie is dus in algemeene trekken te denken als het bijgaande schetsje aangeeft (kaart no. 1). De hofpenning van de posten beginnende met Dirk de Brugom tot en met Maarten Jansz. op f. 65 en 66 van het kohier zal dus schuilen in de 1 mg. 2 h. land van het St. Nicolaas Gasthuis met uitzondering van de 1J4 den. van Dirk de Brugom en die van Thys Engelsz. Deze uiterst geringe bedragen wijzen stellig niet op bedrijf s- bleekvelden, maar wel op kleine erven, dus misschien op de erfjes, waar het huis van Dirk en de stal van Thys uit de kohierposten op staan. Trouwens reeds in het hofboek van 1458 wordt de aanwezigheid van huizen op de 1 mg. 2 h. Gasthuiswei vermeld 2). Maar als het Oude, d.i. het St. Nicolaas Gasthuis in 1477 de 1 mg. 2 h. (tezamen met nog 1 mg. westwaarts daarvan) van Jan Duucker koopt, is in de koopacte alleen van land, niet ook van huizen sprake3). Het is dus niet uitgesloten, dat de huizen er na 1477 op gezet zijn, waarbij er aan Van het archief van het Kapittel is slechts weinig bewaard gebleven aangaande het landbezit bij Den Haag. Zie: Jhr Mr A. H. Martens van Sevenhoven, Archief van het Kapittel St Maria op het Hof te 's-Gravenhage, 1914. 2) Hofb. 1458: blz. 54, f. 33. 3) Arch. St. Nicolaas Gasthuis, R.A. Den Haag, Inv. no. 108, reg. no. 164.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1940 | | pagina 57