EEN HISTORISCH PLEKJE 121 1 Maart 1740 verkoopt Jacob Christiaen Pielat het huis aan de Stad Hoorn voor i/3 en aan de Steden Edam, Mon nikendam, Medemblik en Purmerend ieder voor i/6 part, voor 35000, de meubelen daaronder begrepen. Zoodra de koop gesloten was traden Gedeputeerden der Vijf Steden in een onderlinge schikking waarbij be paald werd dat de eetzaal, spreekkamer, een kabinetje en de geschilderde kamer boven in het gemeen zouden blijven en het overige bij loting aan ieder der steden zou worden toebedeeld, nadat aan Hoorn nog in ’t bijzonder de Bibliotheek enz. was toegewezen. De vereischte ver beteringen en herstellingen werden nu aangebracht en aan den voorgevel de wapens der Vijf Steden in hard steenen geplaatst. Toen echter Prins Willem IV in 1747 Stadhouder ge worden was en de Staten van Holland er op bedacht waren ruimere apartementen tot zijn verblijf in te richten, dan zijn voorgangers betrokken hadden, boden de Vijf Steden den 24sten Juni hun hotel aan Zijn Hoogheid aan, die dit aanbod in dank aannam en het bij voorkeur bewoonde. In de plaats daarvan verkregen zij tot vergoeding van de Staten twee kapitale huizen, gelegen aan den Kneuter dijk, ten Westen van de Kloosterkerk, thans het Ministerie van Finantiën 1 Het gebouw werd toen door een galerij en een muziek zaal in verbinding gebracht met het Stadhouderlijk kwar tier. In het vertrek, dat later tot audiëntiekamer voor den Minister van Buitenlandsche Zaken diende, werd in 1748 Prins Willem V geboren. In het jaar 1780 verviel bij den bouw van den nieuwen vleugel van het Stadhouderlijk kwartier de verbindings- galerij en werden de gebouwen aaneen gesloten. 1) Mededeelingen, deel II, p. 317. „De Logementen der Stemheb bende Steden te ’s-Gravenhage.”

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1941 | | pagina 138