150DE VERHOUDING VAN HET ERPHUUR BETALENDE het kaartje. Toelichting van Het kaartje beoogt de verhouding te doen kennen tus- schen wel en niet grafelijke erfhuur (of hofpenning) be talend grondgebied. De groepen a en b vormen te zamen de erfhuurgronden der hofboeken, terwijl c en d daar niet onder vallen. Binnen Haagambacht is nog afzonder lijk onderscheiden tusschen het niet uitgegeven grafelijk domein (d), in hoofdzaak bestaande uit wildernis en Haagsche Bosch, en het ontgonnen land zonder grafelijke erfhuur (c). Het gaat hier om een eerste algemeen over zicht; daarom zijn eenige minder belangrijke zaken buiten beschouwing gelaten. Als voorbeeld daarvan noem ik het vrije” land bij den Zuid-Denneweg. dering. Zoodra vastgesteld is, hoe klein het aandeel van het west- of Eikenduinerambacht is, dat de hofboeken behandelen, dan wil men gaarne weten, waarom dat zóó en niet anders in elkaar zit. Of het onderzoek dan steeds de vruchten zal dragen, waarop men hoopt, zal de toe komst moeten leeren. Om nu andere onderzoekers of minnaars der Haagsche historie het pad te helpen effenen naar den stand van mijn tegenwoordig beste weten toont het bijgevoegde kaartje de hoofdtrekken van de verhouding tusschen grafelijke erfhuur betalend domein en het land, dat om de een of andere reden daarvan vrij is. Daar het antwoord op ver schillende vragen nog niet dan onvolledig verkregen is, kan het overzicht grootendeels slechts van voorloopigen aard zijn. Ik hoop echter, dat het reeds bereikte een spoor slag zal zijn voor verder onderzoek. Moge het daarbij dan blijken, dat ik in het algemeen de goede richting gewezen heb en niet ter wille van het berijden van stokpaardjes op dwaalwegen geleid heb.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1941 | | pagina 170