152DE VERHOUDING VAN HET ERFHUUR BETALENDE zon zoowel ten zuiden als ten noorden van den heerweg naar Loosduinen voor, in het eerste geval niet verder west waarts dan de Leiweg, in het andere tot dicht bij het dorp Loosduinen. De geest der Noordmient gaat over in de wildernis der klingen of binnenduinen, terwijl die van de Zuidmient aansluiting vindt bij de klei- en veenvormingen van Oost-Escamp. b. Land met grafelijke erfhuur binnen de ban van Wassenaar. Als zoodanig beschouw ik de kleine afdeeling, die alle vier hofboeken onder den naam Tendenhout behandelen. Het is mij tot dusver niet gelukt de hieronder behoorende landerijen een plaats in te ruimen binnen Haagambacht. In ruimeren zin vindt men de benaming Tenden-, Tennen- of Teyndenhout toegepast op land, dat noord, zuid of oost van het oosteinde van het Bosch ligt. Ook als bij- of eigennaam van opwonenden of bezitters van zoodanig land komt het woord voor. Wat de hofboeken echter als de afdeeling Tendenhout onderscheiden, is een verzameling van zeer bepaalde landerijen, aan welke ik geen andere ligging kan toeschrijven dan buiten het Bosch ten noorden van den Bezuidenhoutschenweg, oostwaarts tot den Zijdeweg reikend, westwaarts van het Bosch ge scheiden door land van den heer van Assendelft Reigers bergen) en noordwaarts aan den heerweg (thans den Leidschen straatweg) grenzend. De redenen, die mij tot deze opvatting bewogen hebben, hoop ik te zijner tijd in een afzonderlijke bijdrage te ontvouwen. c. Als voornaamste in cultuur gebrachte terreinen der grafelijke erfhuur (hofpenning) komen voor: 1Oost-Escamp zonder de Zuidmient zie boven 2. West-Escamp in zijn geheel. Het verdient opmerking, dat van dit gebied, waarvan de bodem voor het overige uit jonge zeeklei gevormd is, een breede strook langs

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1941 | | pagina 172