I OVER EEN KLERKENFAMILIE UIT DE 18DE EEUW 53 noemen the call of Africa als ontdekkingsreizigster zeer verdienstelijk werk verrichtte. Een deel van den bovenloop van den Nijl en van zijn stroomgebied, verschillende soor ten van de Afrikaansche flora, het een en ander omtrent de inheemsche bevolking van de gebieden die zij bezocht, werd dank zij haar bekend. Zij kan met eere genoemd worden naast Stanley, Livingstone, Gustav Nachtigall e tutti quanti, die het zwarte werelddeel voor de overige wereld ontsloten. Te harer nagedachtenis stichtte haar oudere half broeder, John Tinne, koopman te Liverpool, de Engelsche Kerk aan de 1ste van den Boschstraat. Waar kwamen deze lieden vandaan? Ik weet het niet. Geen Blankenburg in het Nederlandsche of in het Duitsche taalgebied kon den naam van den eerst bekenden voor vader Johan Christoffel Tinne toonen. Er was een Jaques Tinne bij de opvarenden van het admiraalschip van Olivier van Noort bij zijn tocht om den aardbol door de Straat van Magellaan van 1598 tot 1601. Deze Jaques Tinne wordt gequalificeerd als Schotsman. Eenigen band tusschen hem en Johan Christoffel Tinne kon ik niet vinden. Waar gingen zij naar toe? Naar Engeland, waar nog een talrijke familie Tinne, behoorende tot de Liverpool- sche handelswereld en notabelen leeft. Zij zijn de klein kinderen en achterkleinkinderen van John Abraham Tinne, lid van de firma Sandbach Tinne and Cy te Liverpool, en Director van de London and North Western Railway, Alexine’s voormelden halfbroeder. Ik heb nu de lezers met mijne serie korte biografieën genoeg beziggehouden en ik kom tot het slot van mijn artikel met een woord van erkentelijkheid aan hen, die mij bij het bijeenbrengen van gegevens zoo goed geholpen hebben. Als zoodanig mag ik noemen de dames en hee-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1941 | | pagina 66