J I 18 GESCHIEDENIS VAN DE HUIZEN I 1 I ftj i van de ere- familie- i Magdalena houder meer van hebben. Dit enorme gebouw werd genoemd het „Groote ën Kleine Huis van Egmond”. Het kleine huis stond op den Kneuterdijk en het groote op den Vijverberg, het welk zich uitstrekte tot het huis thans genummerd 3. Het huis werd in 1561 bewoond door Cornelis van der Wolf, Substituut van den Procureur, als concierge. 14 Februari 1605 werd bij Willich Decreet door de crediteuren van Grave Lamoral d’Egmont, Prince van Gaveren en Steenhuysen aan Gonsola Gijbels, Frederick van der Elburch en Jan van Rijswijk, Adv. verkocht le ,,'t Groote huys en erf, genaamt: het Huys van Eg- mont”, gelegen aan de N.zijde van den Vijverberg, he lend ten N. aan het Kleine huis en ten O. aan het huis van den President van Wijngaarden (Huis no. 3) en 2e aan Jan van Rijswijk, ,,’t Cleijne huys van Egmont”, aan de O.zijde van den Kneuterdijk. Erbij wordt vermeld, dat de helft van het kleine huis onverkocht zal blijven en levenslang bewoond zal blijven door Govert van Rijs wijk. De koopsom was voor het groote huis 6600 en voor het kleine huis ƒ2100. Voorn, perceelen werden met de andere goederen Graaf van Egmont verkocht ter voldoening van diteuren en ook van verschuldigde lijfrenten aan betrekkingen. Daar voorn. Gijbels en Elburch in gebreke bleven op den bepaalden tijd hunne kooppenningen te betalen, ont stond daaruit een proces en werd het perceel op 17 April 1613 toegewezen aan mr. Johan van Rijswijk, onder conditie, dat hij de geheele koopprijs zou betalen. Vóór dien tijd was het huis reeds gesplitst en ver- van Waardenburg en die in 1483 Stad- van Holland werd, zal uit den aard der zaak zijn woning in Den Haag gebruik gemaakt

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1945 | | pagina 26