RAKETTEN OVER DEN HAAG 16 de plek, de vrede, die gesloten. De vol- Rijswijk weer zes voorlopig record evenwel al op geringe hoogte explodeerde. Vier dagen later schoot de eerste raket van Bloemendaal de stratos feer in. De V2’s werden sindsdien afwisselend en soms gelijktijdig te Wassenaar en Loosduinen gelanceerd. Ook de startplaats op het landgoed Duindigt kwam 22 Oc tober weer in gebruik. Intussen was in de ochtend van 21 October een tweede „Sonderkommando” in Den Haag gearriveerd. Deze af deling kwam uit het Rysterbos in Gaasterland, Friesland, waar zij sinds 25 September raketten had afgevuurd op de Engelse stad Norwich en vervolgens op Antwerpen. Voor de intensivering van het vuur waren al nieuwe plaatsen verkend, nu ten Zuid-Oosten van de stad, te Rijswijk. Twee dagen later, op 23 October, werd duide lijk wat de aankomst van de versterking betekende. Ge durende drie weken waren met monotone regelmaat per dag één en doorgaans twee raketten afgevuurd, de 23ste October gingen er op eens niet minder dan zes de lucht in. Hieronder bevonden zich de eerste van de nieuwe startplaats langs de beukenlaan in het Rijswijkse Bos, gelegen op enkele meters afstand van de plek, waar een eenvoudige gedenknaald herinnert aan de vrede, die er in 1697 op het Huis Nieuwburg was gende dag werden te Wassenaar en V2’s gelanceerd en de 26ste bracht een van negen, waarvan drie binnen vijf en twintig minuten. Ongelukken zouden onmiddellijk op deze voorspoed volgen. In de middag van de 27ste werd in het Rijswijkse Bos een raket afgevuurd, die reeds enkele seconden na de start neertuimelde en terecht kwam bij het aan de Van Vredenburchweg gelegen „Huis van Kruisvaarders van St. Jan”, een R.K. jongensinstituut. Zeven jongens, vijf broeders en twee arbeiders werden gedood, het hoofd-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1948 | | pagina 26