i RAKETTEN OVER DEN HAAG 32 1 i een van het stapeld stukken en de onverwijld te staken en het kostbare materieel speciaal getrainde troepen naar Duitsland te evacueren, vóór zij in handen van de tegenstander konden vallen. De Haagse „Sonderkommandos” beschikten nog over zestig raketten, toen de order in de ochtend van 27 Maart werd ontvangen. Snel werden de voorbereidingen voor het vertrek getroffen. Alles, dat geen plaats kon vinden in de transportauto’s, werd in goederentreinen geladen. Op de montageplaats bij het kasteel Duiven voorde, die juist twaalf dagen tevoren in gebruik was genomen, heerste hoogspanning. Ladingen springstof en grote hoeveelheid raket-onderdelen, die de moeite vervoer niet loonden, werden op een hoop ge- om bij het vertrek te worden vernield. Andere van V2’s wierpen de Duitsers bij Leidschendam in het water. Om 2 uur in de namiddag van 29 Maart weerklonk een reusachtige ontploffing: de achtergelaten voorraad was in de lucht gevlogen. Rinkelend sprongen de ruiten in de huizen en boerderijen in de wijde omtrek van Duivenvoorde uit de sponningen, plafonds en muren kwamen omlaag of scheurden uiteen, bomen braken kra kend doormidden. De zware muren van het kasteel, dat gedurende eeuwen nog nooit aan zo'n geweld was bloot gesteld, bleken echter ook de moderne vernietigings- methoden te kunnen trotseren. Zo was het afscheid van de V2-troepen, die beschermd door het laaghangende wolkendek van die regenachtige Donderdagmiddag, in een lange stoet naar Leiden reden en daar de straatweg langs de Rijn, naar Utrecht, naar Duitsland insloegen. Engeland was spoedig op de hoogte. Op 25 Maart hadden de „Spitfires” nog een aanval op de V2-doelen ondernomen, maar reeds drie dagen later constateerden de piloten van de verkenningsvliegtuigen, dat in de om-

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1948 | | pagina 44