ALBERTUS GRONEMAN 85 4) Zie „Tijdschrift van de Vereniging geschiedenis", deel VIII, bl. 152. 5) Bepaald vermakelijk zou bijv, de levensschets van Hurlebusch zijn, als ze niet zo venijnig was. G) Uit archiefonderzoek is gebleken dat deze voorstelling van zaken in strijd met de feiten is. Groneman werd benoemd na ver gelijkend proefspel: Lustig behoorde echter tot zijn mededingers voor Nederlandse Muziek- logische volgorde de biografische gegevens gereleveerd, zoals die in de loop der jaren bijeengebracht zijn. De oudste biograaf van Groneman is de Groningse organist Jacob Willem Lustig. In zijn biografische noti ties 4), die niet bepaald wonderen van objectiviteit zijn heet het: Albert Groeneman. Organist und componist von der grossen Kirche im Haag; kriegte diese Aemter, well er eine schone Violine spielte 6). Es sind 12 Solos von ihm bey Witvogel gedruckt. Er sitzet schon seit verschiedene Jahren im Tollhause.” Waardevol, maar helaas zonder bronvermelding is het artikel in het „Historisch-Biographisches Lexicon der Tonkünstler” van Ernst Ludwig Gerber (Leipzig 1790, kolom 549): Groneman (Albert) zuletzt um das Jahr 1756 Organist und Komponist an der groszen Kirche zu Haag, geb. zu Cölln am Rhein, hielt sich um das Jahr 1739 als ein gros- zer Violinist zu Leyden auf und wetteiferte auf seinem Instrument mit dem Locatelli, der sich damals in Amster dam befand, um den Preisz. Auch liesz er um selbige Zeit XII Violinsolos in Kupfer stechen welchen nach der Zeit noch VI Trios für 2 Violinen oder Floten folg- ten. LIm das Jahr 1762 befand er sich schon einige Jahre, wegen Krankheit am Verstande, in einem öffentlichen Krankenhause in Sicherheit.” Kennelijk op Gerber geïnspireerd is het artikel dat

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1948 | | pagina 99