DE VOORMALIGE BUITENPLAATS ENDELDIJK 86 28-3-1783, dus 79 jaar oud. In zijn jeugd richtte hij met 5 kunstgenoten te Rotterdam het genootschap Natura et Arte op. Ook was hij lid van de Maatschappij der Ne- derlandsche Letterkunde te Leiden. Hij woonde sedert zijn huwelijk (1729) met Sara Bosch (17071777) uit Amsterdam, op de Schiedamsedijk, hield rijtuig met twee paarden, had drie dienstboden en vertoefde ’s zomers op zijn buitengoed Endeldijk. In de buurt bezat hij niet minder dan 58 boerderijen. Zijn album amicorum, waarin o.a. Voltaire een ge dichtje schreef, is nog in zijn familie behouden. Door zijn vrouw was hij verwant aan het schildersgeslacht van Nijmegen. Zijn neef Dionijs van Nijmegen schilderde in 1733 Willem van der Pot en zijn vrouw, welke schilde rijen thans behoren tot de collectie van het museum Boymans. Ook vervaardigde hij een afbeelding van En deldijk. Endeldijk was gelegen op het ,,end” van de Mariën- dijk, dus daar waar het dorp Honselersdijk nu begint. In het Caertbouck van Naaldwijk, een waardevol ar chiefstuk van omstreeks 1620, staan de percelen aange geven, welke de geslachten Cobmoyer en Van der Pot aan de Mariëndijk bezaten. De naam van eerstgenoem- den, moet later op de kaart zijn bijgeschreven, want omstreeks 1620 hadden deze percelen andere eigenaars, vermeld in de tekst van het Caertbouck. Prof. G. Kalff maakt in zijn „Geschiedenis der Ne- derlandsche Letterkunde”, dl. V. blz. 477 melding van Willem van der Pot als dichter, zij het dan in niet zeer waarderende bewoordingen. Hij schrijft: „Poot stierf in 1733, Van Effen in 1735. Gedurende de 35 jaren, die dan volgden, is het ebbe in onze literatuur; op lager peil heeft zij nooit gestaan. De dichtgenootschappen vieren

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 109