89 EN HAAR BEWONERS afgedrukt het lijkt een rustig, vriendelijk gelaat, evenwichtig, eerlijk en beschaafd. Onder het portret is een vers afgedrukt van B. Huydecoper, gedateerd 1767: Willem van der Pot., Geboren den óen van Louwmaand des jaars 1704. Der Zanggodinnen Vriend, die ’t nut mengt met het zoet; Zijn eigen meester op een welgeregeld goed; Meedeelzaam, vriendelijk, oprecht in zijnen wandel; Gezegend in zijn zaad; gezegend in zijn handel; Bij mensen liefgetal, en dankende zijn God: Aanschouwer, zie dien Man in ’t beeld van Van der Pot. Het slot is al heel weinig bevredigend, maar het ove rige is in overeenstemming met het beeld, dat wordt opgeroepen door het portret dat is vervaardigd door G. van Nijmegen in 1767. Deze zorgde ook voor een fraai vignet op het titelblad, waarop men onder meer behalve een engelenfiguur en de godin der poëzie het gesmeed ijzeren inrijhek met monumentale palen van de buitenplaats Endeldijk ontwaart. Het hofdicht vangt aan met de volgende strophen: O Nedrig Endeldijk, dat, in den schoonsten oord, Van ’t welig Westland, ’t geen gantsch Nederland [bekoort, kommer, uw lommer! lust! met mijn Celeste, in rust, Goddelijke Zegen, In stille eenvoudigheid, bevrijd voor nijd en Bij 't oud Hondsholredijk, moogt rusten in O Nedrig Endeldijk! mijn landvermaak en ’k Heb vele zomeren, In tedere huuwlijksliefde en Op uwen vruchtbren grond, het aardsche heil verkregen; Mijn Kinders groeiden hier als 't welig hofplantsoen; Mijn Dichtnimf, rijk bekranst met klim en jeugdig groen. Volgde in haar veldliet hier den toon der Nachtegalen; etc.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 114