DE VOORMALIGE BUITENPLAATS ENDELDIJK 92 van Naaldwijk leest men over dit Nr 33 van het 6e quartier, dat is het land aan de Mariëndijk: Jan Dirricxsz Vercroft gebruyckt hier Oostwaerts aen 't voorgaende acht margen van de erfgenaeme van Barnevelt inden Hage, streckende van den Merriëndijck tot in de voorsz. Gantel8 - 0 - 0. In sommige van deze overdrachtsbrieven, welke Van der Pot opsomt, wordt de kapel zelfs vermeld, onder andere in 1565 en 1617. Wanneer Van der Pot in zijn dichtwerk zijn rondgang over het landgoed voortzet dit geschiedt in een vaar tuigje over de Gantel komt hij aan een stuk, dat eens toebehoorde aan Johan van Oldenbarnevelt. Hierop is hij geweldig trots en hij wijdt daar lang over uit. Het is te betreuren, dat sommige schrijvers hierin aanleiding hebben gevonden lichtvaardig te beweren, dat Endeldijk een buitenverblijf van de Landsadvocaat zou zijn ge weest. Wel bezat Oldenbarnevelt de buitenplaats West Escamp (ook Westkamp genoemd) bij Loosduinen en het jachthuis Torenzicht bij Poeldijk, doch Endeldijk heeft hij nooit bezeten. Zoals reeds gezegd kocht Willem van der Pot de buitenplaats Endeldijk met ruim 40 mor gen land in 1741 van de familie Cobmoyer, doch eerst 21 jaren later, namelijk in 1762 kocht hij er ruim 8 mor gen land bij van Hendrik Gevers te Rotterdam, die des tijds door de stad Rotterdam aan haar pensionaris Oldenbarnevelt verkocht waren. Deze percelen lagen een heel eind verder, mede aan de Mariëndijk te Honse- lersdijk. Ze hadden oorspronkelijk toebehoord aan de Abdij van Loosduinen en werden in 1582 eigendom van de Stad Rotterdam. In het Caertbouck land:

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 117