100 DE VOORMALIGE BUITENPLAATS ENDELDIJK Het was niet genoeg aldaar het plantsoen te ruineeren en bomen bij de grond af te zagen, meubelen, kostbare schilderijen en beelden in stukken te snijden, of te vergruijsen, neen men scheen het oogmerk gehad te hebben om, zo ’t mogelijk was, dit oude gebouw beneevens het nieuwe daarnaast aangebouwde huis, stallingen en verder toebehooren, als tot in de fundamenten af te breeken. Men werkte er zoo geregeld aan, dat er zelfs schafttijd gehouden werd. Het optreden van Van der Pot, die Kononel was geweest van het Honselaersdijkse exercitiegenootschap, en het geweldadig optreden daarvan tegen den Baljuw Abra ham Douglas overigens een verre van integere figuur; verg. Th. Morren: Een gedegenereerde familie (Dou glasLuyken) Jrbk. die Haghe 1908, blz. 401416; Mr. H. Hardenberg. Een geheimzinnige aanranding 1945) hebben na het herstel der Oranje’s met behulp van Pruisische troepen, voor Cornelis zowel als voor Endeldijk rampzalige gevolgen gehad. De leiders der patriotten en vele anderen onder wie ook Cornelis van der Pot en diens broeder Gerrit vlucht ten naar het buitenland en de Oranjepartij koelde zijn wraak aan hun goederen. Een bende van 400 man hield in Delft en omgeving ontzettend huis. Ook de buitens van Van der Pot: Kraaijenburg en Endeldijk moesten het ontgelden. Het laatste werd totaal geplunderd, waaraan ook vele ingezetenen van Honselersdijk medehielpen, zonder dat Douglas, als vertegenwoordiger van het ge zag, zich tegen die gewelddadigheden verzette of later de aanleggers vervolgde. De fraaie lustplaats werd geheel vernield. Van der Pot schreef later hierover onder andere:

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 125