104 DE VOORMALIGE BUITENPLAATS ENDELDIJK in 1369 merkelijk vergroot aan de H. Maagd van Hondsholredijk langs vrij eigen weg, alzoo is ge- heeft nog den naam van omstandiger in de ophel- tegenwoordigen tijd, mij ook het timmeren gaarne had willen doen ontgaan; zijnde het 2e Huis, (daar ik, wanneer ik daar kwam, geen de minste intrek of verblijf had) met het koetshuis en stal, eenige tijd geleên reeds herbouwd, en eenige an dere dingen en Plantsoen hersteld geworden. Uit de bovenstaande aantekeningen blijkt wel zeer duidelijk dat het oudste gedeelte van Endeldijk een over blijfsel moet zijn geweest van de Maria-kapel die daar eenmaal gestaan moet hebben, behorende aan het kapit tel van Naaldwijk, en later verbouwd tot buitenplaats. Cornelis van der Pot stierf in 1805, bijna 69 jaar oud. Hij liet Endeldijk na aan zijn zoon Willem van der Pot van Groeneveld (17641814). De bezitting Groeneveld, waarmede hij zijn naam vermeerderde, had hij geërfd van zijn oom Gerrit van der Pot. Zijn echtgenote was, gelijk wij reeds zagen Geertruid Johanna Specht van Eyk (1766-1821). Hij was een vermogend koopman in wij nen op de Korte Hoogstraat, als deelgenoot in de firma Limburg, Roest en Van der Pot. Hij hield koets en paarden en was behalve eigenaar van de buitens Endel dijk en Groeneveld ook bezitter van Kraayenburg onder Rijswijk en Woudenberg. 127) Dit Huis (Endeldijk) is van het Kanu- nikkenkapittel geweest, gestigt in den jare 1307 op St. Luciaasdag, en geworden; was toegewijd Maria, waarom de weg dat Huis lopende, een noemd geworden, en Mariëndijk. Hier van deringen van het Hofdicht Endeldijk blz. 69.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 129