108 DE HAAGSE KOHIEREN VAN HET len beharticht werde, omme hen voor Godt den Heere almachtich, den Vaderlande, ende alle de wereldt be- hoorlicken te quijten, ende tijdlicke metter daedt te thoo- nen hare goede meeninghe, op de resolutie van den Heeren Staten van Hollandt, Belooft hebben, ende be- loeven by desen voor de maenden Junius, Julius ende Augustus eerstcommende tot betalinghe van de Soldaten ende Matelots, die ten eynde voorsz. ghelicht ende ghe- bruyckt sullen worden. Te betalen alle maendt, de vorsz. drye maenden gheduyrende, soo veele als sy hier onder doen teyckenen hebben: daervan zyluyden ghereet d’eerste maendt, ende een maendt daerna de tweede, ende de derde maent een maent daerna, sonder eenich gebreck ter goeder trouwe in handen van beloeven te betalen, Ten eynde in tijdts ende ten meesten dienste van den Lande deselve penninghen aen de voorsz. Soldaten ende Matelots moghen worden ver- streckt, Verbindende daer vooren hare persoonen ende goederen tot sulcke executie ,als men tot inninghe van des ghemeene landts penninghen ghewoonlick is te ghe- bruycken. Aldus ghedaen inde maent van Junio, Anno vij fthienhondert vij f f entachtich. Wij zijn in het jaar 1585, een der donkerste perioden van de strijd tegen Spanje. Na de aanvankelijke succes sen, die gevolgd waren op het ontzet van Alkmaar en de zuivering van de Noordelijke gewesten van Spaanse troepen, een periode, welke haar hoogtepunt vond in de Pacificatie van Gent, was een reeks van onheilen over de zaak der opstand gekomen. De reeds herhaaldelijk dreigende scheuring tussen de Waalse en de Nederlands sprekende gewesten had zich geconcretiseerd in de Unie van Utrecht enerzijds, die van Atrecht anderzijds. De aansluiting van de Waalse

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 133