ONTZET VAN ANTWERPEN IN 1585 119 van der Wyele, de schepen Anthonis van Catz en de vroedschappen Frederick Fredericxsz. van der Elburg en Jan van Zuyrendael elk met 6 pond; de schepen Adriaen Screvelsz. met 5 pond, zijn collega’s Jacob Willemsz. van Dorp met 4 pond en Mr. Hendrick Michielsz. Muerbeeck met 3 pond, welk bedrag ook de vroedschap Andries Joosten Hofflandt betaalt; de schepen Cor nells Maertsz. Drenckwaert en de secretaris Mathijs Adriaensz. Benninck met 2 pond; de vroedschappen Dammas Goudt met 10 gulden (33 schelling en 4 pen ningen) Joachim Robrechtsz., Jacob Adriaensz. van der Burch, Lenaert IJsbrantsz. en Jacob Claesz. in Teylingen met 30 schellingen, Heyman Gillisz. Kiggelaer met 24 schellingen en Aernt van Vollenhoven met 2 gulden (6 schellingen 8 penningen). De tresorier Louff Mi chielsz. betaalt 20 schellingen. Wanneer men aanneemt, zoals de privileges luidden, dat de magistraat van den Haag gerecruteerd werd uit de rijkste en notabelste inwoners, dan blijkt hieruit wel duidelijk, dat de gegoedheid van de eigenlijke burgerij verre achterstond bij die van de edelen en suppoosten, en wordt wel duidelijk gedemonstreerd, in hoe grote mate in deze tijd de economische welvaart van het dorp af hankelijk was van de groep van adellijke en hoge-ambte- naarsfamilies, die het regeringsapparaat vormde en omgaf. Wijden wij nog even onze aandacht aan de lijst van beroepen (bijlage III) zoals die in de kohieren vermeld zijn, dan moeten we allereerst vaststellen, dat deze ons in genen dele een volledig beeld geeft van de door de bevolking van den Haag uitgeoefende ambten, ambach ten en bedrijven. De categorie lakenkopers ontbreekt bijvoorbeeld ten enen male, hoewel toch onder andere

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 144