HERINNERINGEN VAN OUDE HAGENAARS 164 aan de Grote slechts bereiken via een van Scheveningers profi- de avond had de politie ge naar Scheveningen gereden. Een onzer leden, die in 1898 aan de Zeestraat woonde, telde met zijn nichtje te zamen eens tussen vijf uur ’s middags en tien uur ’s avonds 700 sjezen! Een vorige generatie had nog de oude grote Scheveningse Kermis gekend en omdat deze niet meer bestond, trokken in de periode vóór 1900 vele Scheve ningse vissers met hun vrouwen en meisjes Pinkster maandag naar den Haag en kwamen des avonds op de Grote Markt op straat dansen. De Boekhorststraat bij voorbeeld was dan „onveilig’’ van de Scheveningers! Het spreekt vanzelf, dat de koffiehuizen Markt één daarvan kon men buitentrap van deze invasie teerden. Aan het eind van woonlijk de handen vol. De Haagse markt De markt aan de Herman Costerstraat bestaat pas sedert 1938. Daarvóór werd de Haagse markt gehouden op de Grote Markt en de Prinsegracht en wel des Maandags en Vrijdags overdag en des Zaterdagsavonds. Vóór 1900 was het gebruik, dat de markt ’s Zaterdags avonds om elf uur werd „uitgeluid”. Op de markt was in die jaren het boekenstalletje van Blok (de latere boekhandel Simon Blok) een vaste ver schijning. In een ander stalletje verkocht Jacob Hollander zijn likdoornzalf. Maar daar bleef het niet bij: Jacob Hollander sneed bij zijn vaste marktklanten ter plaatse de eksterogen uit. Het marktbeeld werd nog verlevendigd door perio dieke vechtpartijen tussen de jongensschool van de Heer Eerbeek aan de Laan en die van de Heer Smelik aan de Lutherse Burgwal.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 189