EN ZIJN NAASTE OMGEVING 9 het nieuwe huis, gekregen. Zo waren althans vermoe delijk de plannen. Maar er rezen moeilijkheden. Ten eerste bleek het terrein niet groot genoeg om het huis binnen de rooilijn van de huizen van Van Alblas aan de Kneuterdijk volgens de plannen te bouwen. Dus vroeg Van Wassenaer op 4 maart 1621 aan de Reken kamer consent om het huis over een lengte van 43 voe ten zes voeten over de genoemde rooilijn te mogen laten uitsteken. 9) Maar toen kwamen de overburen in het geweer. De weduwe en de kinderen van Johan van Oldenbarnevelt kwamen in verzet. Zij verkeerden juist in moeilijke financiële omstandigheden en vreesden, dat hun grote huis, dat overigens al niet meer door hen bewoond werd, minder waard zou worden als het uit zicht op de Kneuterdijk tot de Plaats toe minder ruim zou worden. Ook de eigenaressen van de twee grote huizen aan de overzijde van de Kneuterdijk bij het Heulstraatje, n.l. Anna van Outheusden, sedert 1569 weduwe van Arent Coebel, ontvanger en Raad van den Leenhove, en Johanna van Valckesteyn protesteerden tegen het voornemen van Johan van Wassenaer om een hoog huis te bouwen en een deel van zijn bezit aan de Kneuterdijk het kleine huis dus hoger op te trekken. Het mocht hun niet baten. Reeds op 17 juni 1621 verleende de Rekenkamer het gevraagde consent. De erven Van Barnevelt berustten, maar de beide dames aan de Kneu terdijk begonnen een proces. Het diende in de eerste dagen van augustus 1621, maar de eiseressen hadden geen succes. Op 10 augustus gaf Prins Maurits een in- tendit en willig decreet, die op 29 september werden gepubliceerd en omgeroepen. 10 Toen kon dus met bouwen worden begonnen. Maar 9) Keppel 1109. 10) Keppel 1108.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 20