HET HUIS VAN WASSENAAR-DUIVENVOORDE 10 weer rees een moeilijkheid. Het bleek n.l. dat het kleine huis aan de Kneuterdijk geen ruimte bood voor wat men er aan de straatzijde in wilde aanbrengen, behalve een of meer kamers, een ruime vestibule. Dus werd be sloten een deel van het grote huis naar de zijde van de Hoge Nieuwstraat op te offeren. Derhalve werd het noordelijk gedeelte van dit huis gesloopt en ter plaatse een bij het verbouwde huis aansluitend stuk ontworpen. Maar nu bleek tussen het kleine en het grote huis een klein verschil in rooilijn te zijn ontstaan, blijkbaar door dat de oude gevel van het kleine huis om het in stijl bij de nieuwe bouw te doen aansluiten, met een eensteens- muur was bekleed. Dit werd vermoedelijk als een zo klein bezwaar gezien, dat men de Rekenkamer niet om een nieuw consent wilde lastig vallen. Waardoor dus de bovengenoemde onregelmatigheid in de gevel is ver klaard en wij meteen de grens tussen het grote en het kleine huis van Alblas kennen. Natuurlijk werd dank baar van de bestaande binnenmuur gebruik gemaakt; er bestond geen reden een nieuwe buitenmuur te bouwen. En zo is te verklaren, dat bij een recente verbouwing tot verbazing van de architect bleek, dat de scheiding tussen het kantoor van Mees Zoonen en de boek handel De Vijf Vocalen uit een gewone binnenmuur bestaat. Het gemutileerde huis werd blijkbaar voor be woning geschikt gemaakt; op 26 januari 1624 verkreeg Van Wassenaer consent tot het uitzetten van het huis aan de zijde van de Hoge Nieuwstraat evenver „als het comptoir van de Heer Raaphorst daarneffens is”. 11 Op 26 mei 1624 verkocht Van Wassenaer aan Bar bara van der Meulen, weduwe van Gijsbrecht Ruysch, secretaris van de Generaliteits-Rekenkamer en notaris, het zuidelijk gedeelte van het grote huis van Alblas van 11Rekenk. 166 fol. 296 vs.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 21