HET HUIS VAN WASSENAAR-DUIVENVOORDE 28 Behalve over het grondbezit der Wassenaers tussen Hoge Nieuwstraat, Kneuterdijk en Lange Voorhout geven de papieren uit het archief Keppel ook nog enige inlichtingen over de stallen aan het Nachtegaalspad 44 Wij zagen, dat Johan van Wassenaer in 1623 grond achter de Kloosterkerk had gekocht om er stallen te kunnen bouwen. Later verkreeg hij ook nog enige huizen en stallen aan de westzijde van het pad. Daardoor had hij blijkbaar meer ruimte verkregen dan hij behoefde. Tenminste op 17 februari 1640 verkocht hij voor niet minder dan f 6000 aan Pieter van Thedrode een huis, genaamd ,,de gaelderij” met tuin, stal voor vier paarden en een koetshuis noord van de Kloosterkerk. Stellig het in 1623 aangekochte terrein met de nieuwe opstallen. 44Keppel 1115. het huis in 1878, maar vonden het blijkbaar al te groot. Want zij lieten het splitsen en een nieuwe ingang aan het Voorhout maken in het meest oostelijke uitstek. In 1888 had Baron van der Borch het afgesplitste deel in bewoning. Van Knobelsdorff overleed op 24 februari 1905, Mevrouw van Knobelsdorffvan Pallandt op 17 October 1912. Toen werd het huis ontruimd en blijk baar werden de stukken overgebracht naar het archief op kasteel Keppel. Daarna werd het huis, bijna drie eeuwen na zijn stich ting, voor het eerst verkocht aan een antiquair, die de fraaie, oude betimmeringen, de schoorstenen, spiegels enz. er uitbrak, waarna hij het geschonden huis weer verkocht. Het kleinere, oostelijk gedeelte aan de firma William Müller Co, het westelijke aan Marx en Co’s Bank, waarna het in 1917 zeer ingrijpend werd ver bouwd. Thans zijn de bankbedrijven van Rahusen Co en van Mees Zoonen er gevestigd.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 44