EN ZIJN NAASTE OMGEVING 31 Mr. Johan Tenslotte zal nog een ogenblik aandacht gewijd wor den aan het perceel op de hoek van de Kneuterdijk en de Hoge Nieuwstraat, waar thans de boekhandel ,,De vijf vocalen” gevestigd is, die ook de oude naam „In den Doorenboom” zou kunnen dragen. Wij merkten op, dat het grote huis, dat daar oor spronkelijk stond, voor een deel werd afgebroken ten behoeve van de vestibule van het nieuwe huis van Van WassenaerDuivenvoorde en dat de rest in 1624 werd verkocht aan Barbara van der Meulen, weduwe van Gysbrecht Ruysch. Het waren eigenlijk, zoals wij weten, twee huizen, het grote aan de Kneuterdijk en het kleine aan de Hoge Nieuwstraat met één vensterbreedte aan de Kneuterdijk. Enige jaren later blijken beide huizen in verschillende handen. Het grote is dan van de wyn- cooper Hans Middagh, die het op 25 april 1637 had gekocht van Mr. Willem Valcke, Dr. in de medicine en het kleine van Floris van Pothoven. Het laatste ging vermoedelijk door erfenis over op de van Edam geboortige advocaat Mr. Johan van Pot hoven, terwijl Middagh op 11 Juli 1640 het grote huis verkocht aan Pieter de Graeff, schoolmeester, die er wel licht een school hield, maar het op 23 October 1645 weer verkocht ook aan Mr. Johan van Pothoven, zodat toen 45Keppel 1116. vermoedelijk ook aan de Wassenaers en later de Torcks. Want van 1744 tot 1810 verhuurden zij het huis „Het nieuwe land van belofte” aan het Nachtegaalspad 45 Na de Vries vinden we nog als huurders der stallen Mr. Samuel Onderwater, Heer van Brandwijk en Sybe- land en tenslotte Anthonie van Olst, een stalhouder. De huur verminderde geleidelijk van f 200 tot f 185 en f 140 en tenslotte in 1796 tot f 60.

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 47