TIEN JAREN WEDEROPBOUW EN 36 alles lief hebben en die in „de stad der stedebouwkun- digen” met Spengeler een voorafschaduwing van cultuur loosheid zien, mijn waardering voor het nieuwe (doch niet omdat het nieuw is) niet zullen kunnen delen. Het zij zo. W ederopbouwplannen De omvang van de in de oorlog verwoeste gebieden: het Bezuidenhoutkwartier, het schootsveld van de West wall langs Sportlaan en Stadhoudersplein, langs Zorg vliet en door de Scheveningse Bosjes en enige verspreide terreinen (Scheveningen, Kijkduin, Korte Voorhout enz.) behoeft geen nadere beschrijving. Voor hen, die niet van nabij bekend zijn met de moei zame weg, die elke stedebouwkundige maatregel moet afleggen, moge het schijnen, dat de vorderingen op het gebied van de wederopbouw weinig eclatant zijn, per soonlijk ben ik van oordeel, dat, met name gezien de zeer grote tegenstanden, die moesten worden overwon nen, het tempo niet onbevredigend is geweest. Men be denke daarbij, dat zowel in het westen van de stad als in het Bezuidenhoutkwartier niet alleen een geheel nieuw stratenplan tot stand is gekomen, maar dat ook ingrij pende structuurwijzigingen moesten worden aange bracht. Had men aanstonds na de oorlog het Stadhou dersplein, Zorgvliet en het Bezuidenhout volgens het oude stratenbeloop herbouwd, dan was dit met woon bebouwing geschied en zou men thans geen raad weten met de aanvragen voor kantoorruimte, die nu zowel in Zorgvliet en aan het Stadhoudersplantsoen als in het Bezuidenhout bevredigd kunnen worden. Wel wil ik U verklaren, dat indien deze wederop- bouwplannen thans zouden worden gemaakt, de struc tuurwijziging nog ingrijpender zou zijn geweest dan nu

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 52