STADSONTWIKKELING VAN 'S-GRAVENHAGE 43 drie jaar lang vergeefs gereserveerd is geweest voor de particuliere bouw en tenslotte bij gebreke aan liefheb bers toch voor gemeentelijke en bouwverenigingsbouw moest worden vrijgegeven, is de situatie wellicht mede als gevolg van het steeds toenoemend gebrek aan bouwgrond de laatste tijd gewijzigd. In Bouwlust- Berestein en Vrederust is thans een bevredigende be langstelling te constateren van de particuliere bouw voor beleggingsdoeleinden, die het toe te juichen gevolg zal hebben, dat hier vermoedelijk minder eenzijdig samen gestelde wijken zullen ontstaan. Buiten deze zuidwestelijke woonwijken zijn er in de jaren na de oorlog verschillende kleinere uitbreidings plannen, grotendeels in particuliere bouw, tot stand ge komen, waarvan die voor de gebieden Bohemen, Seg- broek en Meer en Bos (in aansluiting aan het weder- opbouwplan voor de omgeving van de Sportlaan) de belangrijkste zijn. Erkend moet worden, dat er een we zenlijk onderscheid bestaat tussen het karakter van de particuliere bouw vóór de oorlog en dat van een deel van de particuliere bouw na de oorlog, in zover, dat thans op verschillende plaatsen gebruik is gemaakt van de diensten van goede architecten (vergelijk bijvoorbeeld de bouw langs de Segbroeklaan, foto a). Dit geldt ook voor de bebouwing in het noordoosten van de stad in Arendsdorp (Oostduin) en Uilennest (Benoordenhout- seweg). Slechts enkele terreinen binnen de Haagse gren zen komen hierna nog ter beschikking van de woning bouw, namelijk Mariahoeve (tussen Bezuidenhoutseweg en spoorbaan), Duttendel (tussen Klattepark en Van Alkemadelaan)Duinzicht (ten noordwesten van Clin- gendael), Leyenburg (tussen Leyweg en Escampkanaal) en Waldeck (het tuinbouwgebied tussen Laan van Meerdervoort en Haagweg (L)).

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 61