TIEN JAREN WEDEROPBOUW EN 44 In het plan Mariahoeve (fig. b) zal getracht worden door menging van woningwetbouw en particuliere bouw een wijk te creëren, die niet de eenzijdigheid vertoont van de meeste van onze Haagse stadswijken en die voorts door sterke tegenstellingen in bouwhoogte, door een sterk doorgevoerde buurtvorming en door de groen structuur elke buurt krijgt als centrum een parkje met enkele torenhuizen een geheel eigen karakter zal verkrijgen. Waldeck met zijn uitstekende tuinbouwgrond ener zijds en zijn vrijwel geheel door bebouwing ingesloten ligging anderzijds is een probleem, waarop gemeente raad en Burgemeester en Wethouders reeds bijna 10 jaar lang de tanden hebben gewet, maar waarvoor tot het moment waarop dit wordt geschreven nog geen oplos sing is gevonden. De Haagse agglomeratie Dergelijke onoplosbaar schijnende problemen kennen wij meer in Den Haag. Het belangrijkste daarvan is het probleem van de Haagse gemeentegrenzen, dat al dertig jaar aan de orde is en waarop ik hier niet verder wil ingaan dan voor zover nodig is om het bouwgrond- probleem globaal toe te lichten. Wanneer is de bouwgrond in Den Haag volledig .uitverkocht”? Wat gebeurt er dan? Moet Den Haag steeds maar doorgaan met groeien of is er voor Den Haag met voorsteden samen een beëindigingsplan? Denkt men aan één of meer satellietsteden? Wil men een bordje „vol” aan de deur van de agglomeratie han gen en, zo ja, op welke manier wil men dan voorkomen dat zich nieuwe bestaansbronnen in de stad vestigen, die als vanzelf nieuwe woonbehoefte meebrengen?

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 62