VAN HET HUIS TE RIJSWIJK 51 de nederlandse palei- de 17de eeuw zijn ge- zich een verzameling plattegronden betreffende het Huis te Rijswijk. Zij is als volgt beschreven: „Schetsen en plattegronden van het huis Nieuwburg te Rijswijk met de bijbehorende tuinen 6 bladen.” Deze beknopte beschrijving doet onvoldoende recht aan de belangwekkende kijk, die men door de bestu dering van deze plannen krijgt op de bouwgeschiedenis van het Huis te Rijswijk en op de aanleg van de tuinen. Want deze schetsen en plattegronden zijn ontwerpen voor die bouw en die aanleg. Slothouwer maakt in zijn boek „De paleizen van Frederik Hendrik” de gevolgtrekking, dat het ontwerp voor het Huis te Rijswijk afkomstig is uit de school van Salomon de Brosse, die van 1615-1620 het Luxembourg te Parijs heeft gebouwd voor Maria de Medici, de weduwe van koning Hendrik IV. Vermeulen is in zijn Geschiedenis der Nederlandsche bouwkunst eveneens tot de slotsom gekomen, dat de plattegrond van het Luxembourg grote invloed heeft geoefend op de ontwerpen van zen, die in de eerste helft van maakt. Beide schrijvers gronden hun betoog op stijlkritische kenmerken, zij tonen beiden een grote mate van waar schijnlijkheid aan: „Trouwens ook dit stadhouderlijk lustverblijf zal een ontwerp van 's prinsen Franschen architect zijn geweest.” (Vermeulen III, 63). „De architectuur sluit zich in de architectonische vorm geving zozeer aan bij de fransche voorbeelden van Jacques Androuet du Cerceau, dat het ontwerp door een kunstenaar uit zijn school bepaald moet zijn, enz.” (Slothouwer 36) de overwegingen, die tot de slotsom voeren, dat het ontwerp ongetwijfeld uit de om geving van Salomon de Brosse stamt.” (Slothouwer 101

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 72