WONINGBOUWVERENIGING 57 een vaste jaarlijkse rente en verdeeld in aandelen, waar voor men aanvankelijk coupures van f 500.of f 1000. had gedacht. Dit alles met de gedachte voor ogen, dat men in elk geval klein zou moeten beginnen. Het ter tafel liggende concept-reglement werd door de vergaderde heren in grote trekken goedgekeurd en men ging uiteen met de afspraak, zich te zullen bezinnen over een circulaire, die de belangstelling van de Haagse ingezetenen voor de plannen zou moeten opwekken. Intussen liet de kwestie van de financiering speciaal de 29-jarige heer van der Heim later Minister van Financiën! toch niet los. In een brief van een paar maanden later, aan zijn collega’s gericht, bespreekt hij in prijzende bewoordingen de resultaten van de Amster damse „Vereeniging ten behoeve der Arbeidersklasse” met de raad, deze als voorbeeld te nemen bij de verdere voorbereiding van de Haagse organisatie. Maar aan het slot van zijn brief kan hij toch niet nalaten te verzuch ten: „Hetgeen ik het meest vrees is dat wij nu alle vijf zijn wat men nu eenmaal jongelui blieft te noemen; daar bij niet allen, geloof ik, gereed om aandelen van f 500. of f 1000.te nemen; en wat blijft er dan van ons, zo de zaak tot stand komt. Vijf a zes bestuursleden zijn vol doende, maar die dienen toch leden te zijn; wij (want ik ten minste neem geen aandeel) zijn dus noch lid noch bestuurder en dat geeft bij het constitueeren der zaak groote zwarigheid. Hoe dit te vinden weet ik niet; maar het zal ons moeilijker vallen geld te vragen aan anderen, zoo wij zelve niet meedoen; en dan altijd die jongelui! Halen wij nu reeds er een paar Oomes in, dan zijn wij te veel; ik zie daarvoor geen oplossing”. De brief ein digt met het voorstel, over veertien dagen over de moei lijkheid nog eens een conferentie te houden „op later

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 80