59 WONINGBOUWVERENIGING beter dan welk relaas ook, de bedoeling van de onder tekenaars weergeven; trouwens ook om hun sierlijkheid van taal zijn zij waard, aan de vergetelheid te worden ontrukt. „Welligt rijst de vraag of, in ’s-Gravenhage althans, „zulk een vereeniging nuttig of noodig kan zijn, en of „het aantal nieuwaangebouwde woningen, en de uit breiding, in de laatste jaren vooral, aan onze stad ge- „geven, de zorg van zoodanige vereeniging overbodig „maken? „De ondergeteekenden meenen dit geenszins te mogen „toegeven. Vooreerst vindt men reeds dadelijk een be- „wijs dat de aanbouw van arbeiderswoningen in ’s-Gra- „venhage eene dringende behoefte is, in de hooge huis huur, die den ambachtsman steeds wordt afgevorderd. „Kleine slechts ingerichte kamers doen wekelijks in den „regel van f 1,00 tot f 1,75, kleine woningen, uit „een vertrek en zolderkamertje bestaande, doen meestal „wekelijks f 1,50 of meer in huur. De aanbouw van „eenige woningen zal wel is waar niet in staat zijn om „dien algemeenen prijs reeds dadelijk te verminderen, „doch de vereeniging behoort op zoodanigen voet te zijn „ingerigt, dat zij telken jare in toenemend aantal bouwt, „en dat men mag vertrouwen, dat de meer billijke huur prijs van hare woningen op den algemeenen huurprijs „hier ter stede langzamerhand eenigen invloed zal heb ben. Maar voornamelijk zal eene vereeniging, gelijk de „ondergeteekenden bedoelen, het bewijs leveren, dat het „mogelijk is tegen matigen huurprijs te laten wonen en „tevens eene voldoende rente van het besteedde kapitaal „te genieten”. „Eene andere, welligt nog meer afdoende reden, be- „veelt eene dergelijke vereeniging aan. Onze bestaande „arbeiderswoningen zijn meestal slecht ingerigt. Zelfs bij

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 82