WONINGBOUWVERENIGING 63 de aanvaard. Aan Prins Frederik, die niet veel later de Vereeniging met een mooie gift verblijdde, viel een be noeming tot honorair lid ten deel. Het bestuur sloeg al dadelijk met grote voortvarend heid de hand aan de ploeg. Voor de keus staande tussen het verbeteren van bestaande woningen en het bouwen van nieuwe besloot men tot dit laatste, hetgeen met zich bracht, dat allereerst moest worden omgezien naar een stuk geschikte en niet te dure bouwgrond. Na verschil lende bezoeken aan terreinen, meer naar het centrum gelegen, zoals aan de Hekkelaan, de Noordwal en an dere, die te duur bleken uit te komen, geraakte men ten slotte in contact met een zekere warmoezier, Meershoek genaamd, die eigenaar bleek te zijn van gronden aan de laan van Schuddegeest (de tegenwoordige Javastraat) en die niet ongeneigd bleek daarvan een gedeelte tegen aannemelijke prijs af te staan. Weliswaar lag het terrein nogal ver van het centrum, maar voor het bestuur was doorslaggevend, dat die kant van de stad als gezond bekend stond, en men werd het dan ook al spoedig eens over een strook weidegrond benoorden die laan gelegen, met een lengte van 150 en een breedte van 20 Neder- landsche Ellen (Meters). Het terrein lag tussen de Koninginnegracht en de toenmalige vaarsloot, die, als verlengde van de Schelpsloot, ongeveer de lijn van het huidige Nassauplein volgde. De koopprijs, neerkomende op circa 80 cents per vierkante meter, mocht aanvaard baar heten. Het kostte nog heel wat vergaderen, alvorens aan architect Elie Saraber, die ondertussen de trouwe tech nische adviseur van het bestuur was geworden, het ont werpen van een plan tot gedeeltelijke bebouwing van het verworven bezit kon worden opgedragen. Was het niet een erezaak, bij deze eerste proef met iets behoorlijks

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 86